☆ آیا مخلوط کردن روغن های مختلف مصنوعی و معمولی برای خودرو مفید است ☆

آیا مخلوط کردن روغن های مختلف مصنوعی و معمولی برای خودرو مفید است

  • 4 شهریور 1402
  • 0 نظر
  • admin

✔ وقتی صحبت از مخلوط کردن مارک های روغن می شود، نظرات مختلفی وجود دارد: آیا مخلوط کردن یک ماده مصنوعی با معمولی بی خطر است یا مخلوط کردن 5w30 با 20w50 کار درستی است. امروز، بیایید وقت خود را صرف یافتن پاسخ یک سوال کنیم: آیا مخلوط کردن مارک های روغن در خودروی شما خوب است و آیا به موتور آسیب می رساند؟

آیا همه روغن های موتور یکسان هستند؟

همانطور که همه ما می دانیم، موتور خودرو ها دارای قطعات متحرک زیادی هستند. همانطور که این قسمت ها عمل می کنند و روی یکدیگر ساییده می شوند. نیروی اصطکاک باعث ایجاد گرما می شود. روغن، موتور شما را روغن کاری می کند تا اصطکاک را کاهش دهد و گرما را جذب می کند. همه ما قبول داریم که روغن موتور در وسیله نقلیه شما بسیار حیاتی است. اما آیا می توانیم از هر مارک روغنی برای خودرو استفاده کنیم و همه روغن موتورها دارای ویژگی های یکسانی می باشند؟

پیشنهاد:
آیا می توانم فقط یک لاستیک را در یک زمان تعویض کنم؟

برخی از رانندگان تصور می کنند که: “مطمئنا روغن موتورها همه یکسان هستند؟” این پاسخ اشتباه است. حقیقت این است که نه تنها روغن ها متفاوت هستند، بلکه از نظر ویسکوزیته و مواد افزودنی نیز متفاوت هستند که می تواند عملکرد موتور شما را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد.

در بازار، 4 نوع اصلی روغن موتور وجود دارد:

.روغن معمولی

.روغن مصنوعی

.ترکیب مصنوعی

.روغن مسافت پیموده شده بالا

بسته به ویژگی های موتور خودرو، ویسکوزیته مناسب برای وسیله نقلیه خود را انتخاب می کنید. فراموش نکنید که به توصیه های سازنده مراجعه کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک موتور توربو شارژ دارید. شما به روغن موتور با فرمول خاص نیاز دارید که می تواند فشار، گرما و دور در دقیقه شدید را تحمل کند. در این شرایط، قطعاً نباید از روغن معمولی استفاده کنید.

آیا مخلوط کردن مارک های روغن درست است؟

آیا استفاده از مارک های مختلف روغن در خودروی شما می تواند به موتور آسیب برساند؟ برای کوتاه مدت اشکال ندارد اما برای طولانی مدت نباید استفاده کرد. هر برند روغن فرمول مخصوص به خود را با مقادیر مختلف افزودنی دارد. و وقتی آنها را با هم مخلوط کنید چه اتفاقی می‌افتد، به طور بالقوه می‌توانید “واکنش افزودنی ها” را ایجاد کنید. آیا این برای موتور شما مضر است؟ قطعاً خیر، هنگامی که برندهای اصلی روغن را با هم مخلوط می کنید، هیچ مشکل قابل توجهی در موتور شما وجود نخواهد داشت. موتور شما خوب کار خواهد کرد، اما کاری که احتمالاً می تواند انجام دهد این است که کمی عملکرد روغن شما را کاهش دهد یا طول عمر روغن موتور را کاهش دهد.

مطمئناً، شما پاسخی به این موضوع داشتید که «آیا مخلوط کردن مارک‌های روغن بد است؟» از نظر محافظت از موتور یا روغن موتور، مخلوط کردن مارک‌های روغن تأثیر زیادی روی موتور خودروی شما ندارد. با این حال، روغن های مختلف با انواع پایه و مواد افزودنی می توانند عمر روغن موتور را کاهش دهند. اگر واقعاً می خواهید عملکرد موتور و روغن خود را به حداکثر برسانید. توصیه می کنیم به برندی که به آن اعتماد دارید پایبند باشید. این ایده خوبی نیست که روغن های مختلف را در موتور خود مخلوط کنید. هنگامی که می خواهید مارک های روغن را مخلوط کنید، باید مطمئن شوید که روغن های مختلف دارای ویسکوزیته و رتبه بندی API یکسان هستند.

معیارهایی که در انتخاب روغن موتور باید در نظر گرفت؟

برای اطمینان از عملکرد پایدار و طول عمر موتور، یکی از پیش نیازها انتخاب روغن مناسب است. هنگام انتخاب روغن موتور، دو معیار اساسی وجود دارد که باید بدانید و به آنها اهمیت دهید:

رتبه بندی SAE

روغن‌ موتور ها شبیه روغن‌های خوراکی با خاصیت نامطلوب هستند، زیرا ویسکوزیته همیشه با دما تغییر می‌کند، یعنی وقتی دما کم می‌شود غلیظ می‌شود و با افزایش دما رقیق می‌شود. بر اساس این ویژگی، SAE تعیین می کند که درجه ویسکوزیته SAE نشان دهنده ویسکوزیته-رقت روان کننده هایی مانند SAE 30، 40 و 50 است.

در هر روغن موتور، رتبه بندی SAE وجود دارد. به عنوان مثال: SAE 5w-30، 10w-40 …. در SAE دو شاخص، پارامتر وجود دارد که نیاز به توجه دارند:

.W مخفف “زمستان” است که نشان دهنده توانایی شروع در هنگام سردی است.

.پارامتر بعد حرف W نشان دهنده گرانروی- رقیقی روان کننده است

ویسکوزیته، کلیدی برای تعیین اینکه کدام روغن موتور برای خودروی شما مناسب است. روغن رقیق به اندازه کافی قطعات موتور را با گرم شدن روغن کاری نمی کند. توجه به آب و هوای مناطقی که در آن زندگی می کنید بسیار مهم است. در حال حاضر اکثر موتور خودرو ها از روغن های چند درجه ای استفاده می کنند که هم در زمستان و هم در تابستان قابل استفاده است. این روغن دارای مشخصات SAE برای روغن های مایع در دمای پایین و همچنین روغن های غلیظ تر در دماهای بالا است.

شما باید بدانید که API چیست

API استانداردی است که برای طبقه بندی کیفیت روغن موتورهای بنزینی و دیزلی استفاده می شود. سطوح کیفی API برای موتورهای بنزینی SA، SB، SC و … تا آخرین سطح، API SN می باشد. API برای موتورهای دیزل تا آخرین سطح CA، CB، CC و غیره نشان داده می شود، API CK است. به ویژه، حرف آخر برای تشخیص سطوح استفاده می شود و بر اساس حروف الفبا مرتب می شود، حرف بعدی نشان دهنده سطح بالاتر است. به عنوان مثال، درجه API SN بالاتر از SM، CK بالاتر از CJ و غیره است.

سوالات متداول

آیا می توانید وزن های مختلف روغن را مخلوط کنید؟

“وزن روغن” به چه معناست؟ این به معنای ویسکوزیته روغن موتور شما است. این نشان دهنده سرعت جریان روغن در یک دمای خاص است. آیا می توانید وزن های مختلف روغن را با هم مخلوط کنید یا خیر؟ حقیقت این است: مخلوط کردن وزن های مختلف روغن یا ویسکوزیته متفاوت در موتور شما را توصیه نمی کند. چندین گرید روان کننده سازگار و قابل اختلاط هستند، به شرط آنکه متعلق به یک برند روغن موتور باشند. با این حال، انجام این کار ویسکوزیته جدیدی ایجاد می کند که شبیه روغن پایه موتور یا روغن اصلی اضافه شده نیست.

پیشنهاد:
چگونه می توان مطمئن شد که انژکتور سوخت ولتاژ صحیحی را دریافت می کند

اگر در مدت زمان کوتاهی هیچ مشکل غیرعادی برای موتور شما پیش نیاید، در طولانی مدت مخلوط کردن وزن های مختلف روغن تهدیدی برای عمر موتور خواهد بود. پس اگر 5W30 و 10W30 با هم مخلوط شوند چه اتفاقی می افتد؟ همانطور که می بینیم به دلیل ویسکوزیته یکسان، هنگام مخلوط کردن SAE 20 و 30 با هم، نتیجه ممکن است بهتر باشد. با این حال، این تنها زمانی خوب است که نیاز به اضافه کردن روغن بیشتری به موتور داشته باشید. و زمانی که مارک های روغن را هنگام تعویض کامل روغن مخلوط می کنید، وضعیت ایده آلی نیست.

مخلوط کردن روغن های معمولی و مصنوعی: خوب است؟

از آنجایی که همه آنها از نفت خام ساخته شده اند و از نظر خلوص متفاوت هستند، این سوال مطرح می شود که “آیا می توان روغن مصنوعی را با روغن معمولی مخلوط کرد؟”. 2 جریان از نظرات مخالف وجود دارد که این ممکن است یا ممکن نیست. جواب چیست؟ وقتی روغن معمولی و مصنوعی را با هم مخلوط می کنید هیچ خطری وجود ندارد. با این حال، روغن معمولی برتری روغن مصنوعی را از دست داده و عملکرد آن را کاهش می دهد. ترکیب تمامی روغن موتور ها شامل روغن های پایه و مواد افزودنی خواهد بود. می توان گفت که روغن های مصنوعی و معمولی فقط شامل اجزای سازگار با روغن های مصنوعی با کیفیت بالاتر می باشند.

آیا می توان روغن موتور را هنگام شارژ کردن خودرو مخلوط کرد؟

بهترین کاری که می توانید در زمانی که روغن موتور شما کم است انجام دهید این است که در صورتی که روغن مشخص شده توسط سازنده را در دسترس ندارید، نزدیک ترین نوع روغن ها را به روغن قدیمی که خودروی شما استفاده می کند اضافه کنید. این بدان معنی است که شما می توانید روغن موتور را در هنگام شارژ کردن خودرو کاملاً مخلوط کنید، اما مطمئناً کارایی کامل را به شما ارائه نمی دهد.

آخرین سخن: آیا ترکیب کردن مارک های روغن در ماشین شما خوب است؟

برای دوام و نرمی بیشتر موتور خودرو باید به روغن روان کننده خودرو توجه کرد. علاوه بر انتخاب روغن موتور مناسب برای موتور (بنزینی یا دیزلی)، همچنین باید ویسکوزیته مناسب را برای آن نوع موتور انتخاب کنید تا بتوانید ظرفیت خودرو را بهینه کنید. امیدواریم این مقاله با یک اشتراک گذاری کوتاه در مورد مشکل: آیا می توانید مارک های روغن را مخلوط کنید؟ تا حدودی به شما کمک می کند تا روان کننده مناسب برای “ماشین ” خود را انتخاب و تصمیم بگیرید.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

دلایل نشت جعبه فرمان و پینیون: علائم هشدار دهنده

🔸 جعبه فرمان و پینیون نوعی محرک خطی است. و نشت جعبه و پینیون به معنای از بین رفتن مایع […]

مکانیسم کمک ترمز در خودروها

📝 سیستم کمکی ترمز یک ویژگی ایمنی عالی در خودروهای مدرن است. این به راننده کمک می کند تا در […]

تفاوت بین ترمز کفشکی و لنت ترمز دیسکی

✔ همه خودروها دارای سیستم ترمز هستند که شامل کفشک یا لنت ترمز می شود. بسته به نوع وسیله نقلیه، […]

شایع ترین علائم شل بودن تسمه دینام

◀ دینام یک مینی ژنراتور الکتریکی است که توسط تسمه دینام یا تسمه سرپانتین هدایت می شود. وظیفه آن تولید […]

آیا می توانم فقط یک لاستیک را در یک زمان تعویض کنم؟

◀ لاستیک منفجر شده مطمئناً مشکلاتی ایجاد می کند، این یک کار سریع یا در یک فروشگاه خدمات یا در […]

علائم خرابی دیفرانسیل جلو و عقب

📝 دیفرانسیل در حفظ سرعت چرخش صحیح هر چرخ بسیار مهم است. برای ایجاد پیچ‌های نرم در اطراف پیچ‌ها، چرخ‌های […]

چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کنیم

⦿ تسمه تایم یکی از مهم ترین بخش های مونتاژ موتور شما است. از این رو، این تسمه باید مراقبت […]

جزئیات عملکرد و تعویض پایه موتور

❖ پایه موتور بخشی از خودرو است که به موتور کمک می کند تا به طور پیوسته روی شیار تعیین […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه