هر آنچه رانندگان باید در مورد ظرفیت باک سوخت ماشین بدانند

هر آنچه رانندگان باید در مورد ظرفیت مخزن سوخت بدانند

  • 30 مرداد 1402
  • 0 نظر
  • admin

⦿ خودروی شما با روشن کردن چراغ بنزین، سوخت گیری باک را به شما یادآوری می کند. بسیاری از رانندگان آن را آزاردهنده می‌دانند و ترجیح می‌دهند قبل از رانندگی چند مایل دیگر، آن را دوباره پر نکنند. دیگران عصبانی می شوند و بلافاصله به نزدیکترین پمپ بنزین می روند. خوب، هر راننده ای باید حقایقی در مورد ظرفیت مخزن سوخت بداند تا از آسیب رساندن به موتور یا احساس عجله بیش از حد جلوگیری کند.

ظرفیت مخزن سوخت استاندارد خودرو چقدر است؟

مخزن سوخت بخشی از سیستم موتور است که حاوی سوخت قابل اشتعال مانند بنزین است. بیشتر اندازه متوسط باک یک خودرو می تواند چیزی بین 45 تا 65 لیتر را حمل کند. با این حال، SUV ها و کامیون ها دارای مخازن بزرگتر هستند در حالی که اندازه خودروهای نانو کوچکتر است.

برخی از خودروها دارای یک مخزن سوخت ثانویه به نام مخزن ذخیره هستند که تقریباً 15 درصد از ظرفیت محفظه اولیه را شامل می شود. با این حال، فقط در وسایل نقلیه قدیمی یا آنهایی که برای استفاده خاص و مسافت طولانی طراحی شده اند دیده می شود.

پیشنهاد:
3 نکته ضروری که باید در مورد باک بنزین خودروی خود بدانید

شما باید نوشته های روی درب محفظه سوخت را بخوانید تا از ظرفیت ماشین خود مطلع شوید. اگر 60 لیتر نشان داده شود، به این معنی است که ظرفیت باک بنزین می تواند 60 لیتر سوخت داشته باشد. در خودروهای مدرن، این مقدار شامل مخزن ذخیره می‌شود، که فقط سطحی را نشان می‌دهد که چراغ بنزین به شما در مورد سطح پایین بنزین هشدار می‌دهد. همچنین باید بدانید که نمی‌توانید باک را خالی کنید زیرا وقتی 5 تا 10 لیتر باقی بماند، موتور از کار می‌افتد. علاوه بر این، 1 یا 2 لیتر بنزین غیرقابل استفاده خواهد بود زیرا فقط رسوبات را در پایین نگه می دارد.

آیا امکان پر کردن مخزن سوخت پر یا بیشتر از ظرفیت کامل وجود دارد؟

از نظر فنی، بله و خیر. شما نمی توانید 60 لیتر را در یک ظرف 55 لیتری بریزید. ظرفیت مخزن سوخت نیز برای فعال شدن عادی نیاز به یک حجم پایدار دارد. از طرف دیگر، لوله ورودی یا گلوگاه سوخت در برخی موارد می تواند 10 تا 15 لیتر را در خود جای دهد. علاوه بر این، بیشتر محفظه های سوخت بزرگتر از ظرفیت مخزن سوخت کامل هستند، زیرا فضایی برای هوا در بالا وجود دارد که به جلوگیری از قفل شدن بخار کمک می کند.

نباید محفظه سوخت را بیش از حد پر کنید زیرا فضایی برای هوا باقی نمی گذارد. در این صورت، بنزین در هنگام گرم شدن، فضایی برای انبساط نخواهد داشت و به دیواره‌های مخزن فشار وارد می‌کند و به موتور آسیب می‌رساند.

یک ماشین با چراغ سوخت روشن چه مسافتی می تواند برود؟

شاید قبلاً ظرفیت مخزن سوخت خودروی خود را بررسی کرده باشید. خوب، همچنین مهم است که بدانیم وقتی چراغ سوخت قرمز می شود، چقدر می تواند پیش برود. مطمئناً نگران کننده نیست زیرا نشانگر فقط نشان می دهد که سوخت به سطح ذخیره رسیده است که تقریباً 10 تا 15 درصد از کل ظرفیت محفظه است. بنابراین، به این معنی است که ماشین هنوز سوخت زیادی دارد که شما را چند مایل می برد. با این حال، رانندگی تا زمانی که باک خشک نشده است ایده خوبی نیست، زیرا شما فقط رسوبات را از طریق سیستم کشیده و به قطعات موتور آسیب می‌رسانید زیرا به دلیل سطح پایین سوخت، اصطکاک بیشتری خواهند داشت و بیش از حد گرم می‌شوند.

آخرین سخن، اگر در نکات نگهداری ما که خواندید جالب بودند، در دنبال کردن ما تردید نکنید. بیایید از طریق مقالات با ما آشنا شویم و با هم رانندگی ایمن داشته باشیم!

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

رانندگی بدون درپوش روغن: احتمال وقوع این آسیب ها وجود دارد

درپوش روغن موتور یکی از آن قطعات مهم خودرو است که مردم فراموش می کنند دوباره آن را قرار دهند. […]

چراغ های جلو زنون: عملکرد ها و مزایا

🔹 خودروها امروزه چراغ های جلو روشن تری نسبت به خودروهای قدیمی دارند. اما وقتی در شب رانندگی می‌کنید، ممکن […]

3 نکته ضروری که باید در مورد باک بنزین خودروی خود بدانید

همانطور که همه شما می دانید باک بنزین بخش مهمی از ماشین شما است اما آیا تا به حال فکر […]

عمر موتور یک خودرو چقدر است و به چه عوامل بستگی دارد

📝 تخمین عمر موتورها واقعاً دشوار است یا می توان گفت تقریباً غیرممکن است. طول عمر قطعات خودرو، از جمله […]

فن رادیاتور خودرو کار نمی کند: عیب یابی 6 مشکل رایج

برای اطمینان از عملکرد و طول عمر بهینه، موتور خودرو شما نباید بیش از حد گرم شود. یک فن رادیاتور […]

آیا مخلوط کردن روغن های مختلف مصنوعی و معمولی برای خودرو مفید است

✔ وقتی صحبت از مخلوط کردن مارک های روغن می شود، نظرات مختلفی وجود دارد: آیا مخلوط کردن یک ماده […]

چگونه ماشین خود را برای تابستان آماده کنیم

📃 10 نکته برای آماده کردن ماشین خود برای تابستان و سفرهای تابستانی 1.تعویض لاستیک های زمستانی با لاستیک های […]

چگونه تایرهای ماشین خود را تمیز کنیم

✍ شما می خواهید ماشینتان شبیه یک ماشین جدید به نظر برسد، اما حتی زمانی که معمولا ماشین خود را […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه