آشنایی با دسته موتور خودرو، جزئیات عملکرد و تعویض دسته موتور

جزئیات عملکرد و تعویض پایه موتور

  • 15 مهر 1402
  • 0 نظر
  • admin

❖ پایه موتور بخشی از خودرو است که به موتور کمک می کند تا به طور پیوسته روی شیار تعیین شده خود قرار بگیرد. یک وسیله نقلیه ممکن است دارای سه تا چهار پایه باشد تا گیربکس و موتور را در جای خود به هم متصل کند. همه اینها پایه‌های موتور هستند، به جز پایه‌ای که گیربکس را نگه می‌دارد که به آن پایه انتقال می‌گویند.

دسته موتور در خودرو چیست؟

دسته موتورعمدتاً دارای دو قسمت است – یک قسمت موتور را نگه می دارد در حالی که قسمت دیگر به قاب خودرو پیچ می شود. موتور به دلیل داشتن قطعات متحرک زیاد، دائماً می لرزد و فشار زیادی به اتصلات وارد می کند. این پایه‌ها با کاهش لرزش ، موتور را محکم به بدنه خودرو متصل می کنند و ثابت نگه می‌دارند.

دسته موتور چه کاری انجام می دهد؟

عملکرد دسته موتور ساده است – موتور را به فریم یا قاب خودرو متصل نگه می دارد. نقش مهم دیگر این قطعه، به حداقل رساندن اثرات تمام ارتعاشات موتور بر روی اتصالات بین موتور و چارچوب خودرو است.

پیشنهاد:
آیا مخلوط کردن روغن های مختلف مصنوعی و معمولی برای خودرو مفید است

علیرغم اینکه دسته موتور یک واحد ساده از دو قطعه فلزی است که با یک ماده لاستیکی در وسط به یکدیگر متصل شده اند، یک پایه موتور کار بزرگی انجام می دهد و قطعات را پایین نگه می دارد و همزمان حرکت را امکان پذیر می کند.

عایق لاستیکی نقش بسزایی دارد. این دو قسمت فلزی را به یکدیگر متصل نگه می دارد، از تماس فلز با فلز جلوگیری می کند و در عین حال حرکت کمی را امکان پذیر می کند و مقدار زیادی ارتعاش را جذب می کند.

برخی از پایه‌های موتور دارای نوعی مایع در بین قطعات فلزی هستند و مایع مانند ضربه‌گیر عمل می‌کند و از رسیدن لرزش به قسمت‌های دیگر خودرو جلوگیری می‌کند. دسته های دیگری نیز وجود دارد که در برخی از مدل های تویوتا و هوندا مشاهده خواهید کرد. این پایه‌ها تعاملی هستند، به این معنی که در صورت لزوم لرزش را کاهش می‌دهند. پورشه با معرفی پایه‌های الکترومغناطیسی که از یک محرک الکترومغناطیسی برای جلوگیری از انتقال لرزش موتور به بدنه خودرو استفاده می‌کنند، این فناوری را یک قدم جلوتر می‌برد.

بر خلاف سایر قطعات خودرو، دسته موتور نیاز به تعمیر و نگهداری یا سرویس منظم دارد. اما مانند هر ماشین و جزء دیگر فرسوده می شود و میانگین عمر آن 5 تا 7 سال است و پایه های گیربکس چند سال بیشتر دوام می آورند. آنها همچنین در برخی از مدل ها طول عمر یک وسیله نقلیه را دوام می آورند. در صورت نشان دادن علائم سایش، باید آنها را تعویض کنید.

هزینه های تعویض دسته موتور

عایق لاستیکی در بین قطعات فلزی یک دسته ، سهم عمده ای از ضربه را به خود اختصاص می دهد، زیرا عملا لرزش و ضربات ناشی از هزاران توقف و روشن شدن موتور را جذب می کند. این ماده لاستیکی می تواند شل شود، کشش خود را از دست بدهد، یک یا دو ترک ایجاد کند یا فقط از هم بپاشد. اگر مایعی که از فرمان یا گیربکس نشت می کند روی پایه ها بریزد، خرابی سریعتر می شود. رانندگی خشن در سرعت های بالا و تغییر قدرت موتور نیز می تواند باعث از بین رفتن آن شود.

زمانی که ارتعاشات موتور قوی تر از زمان عادی احساس می شود یا صدای زیادی از زیر کاپوت می شنوید، زمان تعویض پایه ها فرا رسیده است. علائم دیگر شامل کج شدن جزئی موتور یا حرکت به اطراف است. در صورت شکستن کامل پایه‌ها، کل واحد موتور می‌تواند به اطراف بپرد و منجر به آسیب‌های عمده موتور و تصادفات جاده‌ای جدی شود.

برآورد هزینه ها

اگر اتومبیل شما علائم ذکر شده در بالا را نشان می دهد، باید دسته ها را بررسی کنید تا وضعیت آنها را ببینید. تشخیص علائم سایش به این معنی است که شما باید آنها را تعویض کنید. هزینه های تعویض دسته موتور بسته به عوامل مختلفی متفاوت است.

علاقه مندان به تعمیرات ممکن است بخواهند تعویض را در گاراژ خود انجام دهند. اما فقط یک مکانیک ماهر باید این کار را انجام دهد. بنابراین، در این مورد، بردن ماشین به یک تعمیرگاه بهترین ترین کار است.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

نحوه نصب چراغ های مه شکن: راهنمای گام به گام

⦾ نصب یا تعویض چراغ های مه شکن در خودروهایی که از قبل مجهز به آنها هستند آسان است. با […]

نکاتی برای انتخاب وایر شمع مناسب برای خودرو

✍ آیا تا به حال در مورد مشکل روشن نشدن موتور شنیده اید؟ این نتیجه خرابی شمع هاست که می […]

علائم خرابی واشر پوششی سوپاپ

🔹 برای اینکه موتور کار کند، باید اطمینان حاصل شود که موتور محکم آب بندی شده است. واشر پوشش سوپاپ […]

نکات محافظتی خودرو – موارد ارزان و در عین حال موثر که باید برای خودرو انجام داد

🔸شما هرگز دوست ندارید ماشین تان به هیچ وجه به سرقت رفته یا آسیب ببیند. به همین دلیل است که […]

رانندگی بدون درپوش روغن: احتمال وقوع این آسیب ها وجود دارد

درپوش روغن موتور یکی از آن قطعات مهم خودرو است که مردم فراموش می کنند دوباره آن را قرار دهند. […]

چراغ های جلو زنون: عملکرد ها و مزایا

🔹 خودروها امروزه چراغ های جلو روشن تری نسبت به خودروهای قدیمی دارند. اما وقتی در شب رانندگی می‌کنید، ممکن […]

استفاده از سوخت اشتباه در خودرو: چه باید کرد و چگونه آن را برطرف کرد

📝 دیزل و بنزین به طرق مختلف با موتور و کل سیستم سوخت تعامل دارند. هر دو به عنوان سوخت […]

3 نکته ضروری که باید در مورد باک بنزین خودروی خود بدانید

همانطور که همه شما می دانید باک بنزین بخش مهمی از ماشین شما است اما آیا تا به حال فکر […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه